VÝHODY:
- rozsáhla špaleta barev + plně probarvený materiál, tzn., že mechanické poškození nemusí být na první pohled vidět
- okamžitá dostupnost v základních barevných variantách (černá, hnědá, šedá)
- malé nároky na skladovací prostory (klidně si je můžete vzít i do zásoby aby se zajistila stejná barva v případě výměny či nahrazení části ramena či vchodu)
- jednodušší manipulace a doprava oproti tvrdému plastu a dřevu
- rychlá a levná montáž
- dobré uchopení – pvc madlo je velmi kompaktní a dobře se drží
- snadná údržba
- rohy, spoje a konce se vyrábí svařováním – není třeba kupovat žádné koncovky či rohy, které mnohdy nepůsobí estetický a překáží v plynulém pohybu ruky po madle
PVC madla jsou oblíbena i díky své životnosti. Ještě dnes se setkáváme s pvc materiálem, který byl namontován před 20 a více léty a stále drží.
Musíme rovněž podotknout ten fakt, že panelákové PVC madla se dají poměrně snadno napojit, což je důležité například při poškození. U jiných materiálu by se muselo nahradit celé rameno schodiště, když to pvc se svařuji na jakémkoli místě. Podmínkou však je odborná montáž.
NEVÝHODY:
- materiál kopíruje povrch, na který je pokládán. V zásadě se dá říci, že čím nižší profil materiálu, tím více práce s přípravou pasoviny.
- nižší odolnost vůči mechanickému poškození
- montáž vyžaduje odborné zaškolení a poměrně drahé vybavení
- výroba konců, spojů a rohů vyžaduje praxi, vybavení a hodně trpělivosti
MONTÁŽNÍ POSTUP:
1. Příprava pasoviny zábradlí – dokonalé usazení PVC madla vyžaduje dokonalé připravenou pasovinu. Povrch se musí zbavit všech navarek, nerovnosti, přebytečné barvy, která obzvlášť po stranách vytváří nerovnosti. Pasovina se v takových případech brousí lamelovým, případně klasickým brusným kotoučem. Kvůli velké prašnosti je ideální provádět přípravu pasoviny zábradlí ještě před výmalbou a položením linolea.
2. Usazení PVC madla – v této fázi je třeba mít k dispozici pracovní vybavení bez kterého je montáž praktický nemožná: HORKOVZDUŠNÉ DMÝCHADLO A NŮŽKY NA PVC MADLA. Před usazením se madlo protáhne horkovzdušným rukávem. Rozehřátý materiál obepne pasovinu a po vychladnutí se zámky madla sevřou (madlo má „paměť“), tím madlo z pasoviny nesklouzne. V případě, že madlo začíná a končí před rádiusem zábradlí, je dobré hrany madla srazit, například brusným papírem.