Při rekonstrukcích chodeb panelových domů nebo i při výměně podlahových krytin v bytech se velmi často setkáváme s nerovným povrchem. Po odtržení původní podlahové krytiny často zjistíme popraskanou původní vyrovnávací vrstvu a k tomu ještě na ni zůstane i původní lepidlo.

Vždy samozřejmě záleží na materiálu, který na podlahu přijde. Umíme si představit, že koberec nebo i lino si poradí s menší nerovností na podlaze ale laminátová podlaha, nižší cenové kategorie, toho moc nesnese. Buď se zdeformují desky, nebo popraskají zámky, případně nastane oboje…

Pouze zamést, nebo vysát – nestačí! Proto, aby výsledek Vaší práce odpovídal Vaší představě, podklad, na který se pokládá, musí splňovat několik kritérií. Musí být: ČISTÝ, SUCHÝ, ROVNÝ A PEVNÝ.

Pokud jsme přesvědčení, že podklad je suchý (dlouho bez vody, není novostavba apod.) přistoupíme k čištění. Veškeré nerovnosti, staré lepidlo, kamínky apod. je třeba odstranit. Špachtle, nebo drátěný kartáč jsou vhodnými pomocníky. Na závěr vše důkladně zameteme a vysajeme.

Přijde penetrace? Vždy podle podkladu. Ale ano, nedá se předpokládat, že by v panelovém domě bylo něco jiného než beton. Tomu to neuškodí.

Tak, a už jsme připravení udělat povrch rovným a pevným. K tomu používáme vyrovnávací nebo-li nivelační hmoty. Veškeré pokyny ke zpracování naleznete na obalu. Hmoty se liší složením, dobou tvrdnutí ale i vrstvou pro kterou mohou být použité.  

Samotný postup nivelace není nijak složitý. Důležité je, zůstat v klidu a pracovat s rozvahou.

Po obvodu místnosti si připravíme dilatační pásek. Nivelační hmotu zamícháme podle pokynu výrobce a pomalu, kyblík po kyblíku vyléváme na podlahu. Vyrovnávací hmotu rozetřeme do roviny a je to.

Položení podlahové krytiny je takřka stejně jednoduché, ale máte dobře zvolený materiál?

Nenechte se unést pouze vzhledem podlahové krytiny. Mějte na myslí, že jsou i jiné aspekty, kterými byste se měli při výběru řídit. Zvuk, hluk, teplo, užitek… Nejste si jistý – nechte si poradit, zavolejte.